Projekt VBA
   

Efektywność & optymalizacja dzięki VBA & ...

Przez ostatnie lata coraz więcej firm kładzie olbrzymi nacisk na efektywność- 'efektywność pracy', 'efektywność wykorzystania sprzętu', 'efektywność produkcji', a także i na 'efektywną pracę' zatrudnionych na stanowiskach biurowych. Najczęściej jednak dbamy w ramach tego procesu o optymalizację pracy pracowników fizycznych, logistykę, gospodarkę magazynową. Stąd też tak popularne pozostają obecnie metodologie Lean, Six Sigma, Kanban, 5S czy też szereg różnych odmian wymienionych technik. Dlaczego więc nie sięgnąć po narzędzia stworzone VBA (lub VSTO) w celu poprawy efektywności w firmie? Realizacja tego celu jest na prawdę prosta.


Tak, wystarczy włączyć Excela, nacisnąć Alt+F11 i nauczyć się kilku prostych instrukcji i rozpocząć przygodę z językiem VBA. VBA nie generuje więc dodatkowych kosztów związanych z wdrożeniem.


Wystarczy podstawowy kurs VBA aby rozpocząć samodzielne programowanie. Dalej swoje umiejętności można rozwijać samodzielnie, korzystając z zasobów Internetu lub uczestnicząc w specjalistycznych kursach w ramach naszych usług szkoleniowych.

Przykład- program VBA tworzący raport w oparciu o szereg zewnętrznych plików, który ręcznie wykonywał pracownik przez około 20 godzin tygodniowo wykonuje się w mniej niż 1 minutę. I nie jest to przypadek odosobniony.


Gdy tylko okaże się, że czysty VBA jest niewystarczający to relatywnie prostymi technikami programowania można sięgnąć po rozwiązania integrujące ze środowiskiem baz danych innych aplikacji spoza pakietu Office, systemem operacyjnym, zasobami .Net/COM, itp.

Na osobnej stronie znajdziecie Państwo opisy praktycznych i zaawansowanych przykładów narzędzi, które zostały stworzone w oparciu o język VBA. VBA pozostaje potężnym narzędziem także w zakresie automatyzacji i poprawy efektywności w drobnych, codziennych i rutynowych operacjach wykonywanych w środowisku Microsoft Office.

... & VSTO

  • VBA szkolenia


VSTO (Visual Studio Tools for Office) to środowisko programistyczne oparte o pakiet Microsoft Visual Studio ukierunkowane na rozwój narzędzi wspierających aplikacje pakietu Microsoft Office. Wykorzystując bardziej zaawansowane języki programowania platformy .Net takie jak C# czy VB.Net jesteśmy w stanie stworzyć rozbudowane dodatki, szablony, narzędzia, z których użytkownik nadal będzie korzystał w znanym sobie środowisku Microsoft Office. Dzięki VSTO jesteśmy w stanie podnieść poziom bezpieczeństwa i szybkość działania narzędzi stworzonych dla MS Office.

Ciekawostki dot. VBA & VSTO


Platformy ASP.Net MVC

  • Szkolenia VBA


ASP.Net to technologia webowa. W środowisku tym tworzymy narzędzia i aplikacje, do których dostęp użytkownik uzyskuje przez dowolną przeglądarkę internetową.

Technologia ASP.Net jest jedną z wielu dostępnych w ramach środowiska Microsoft .Net, środowiska integrującego szereg zaawansowanych technologii ukierunkowanych na tworzenie rozwiązań bezpiecznych i efektywnych.

Krótki opis

W chwili obecnej ASP.Net nie jest aż tak popularna jak środowisko PHP lecz bez wątpienia nie ustępuje PHP w żadnym aspekcie dot. wydajności czy bezpieczeństwa. Na niekorzyść ASP.Net przemawiają głównie wysokie koszty utrzymania serwera związane z zakupem odpowiednich licencji oraz kosztem integracji środowiska baz danych SQL Server, który jest najczęściej wykorzystywaną bazą dla aplikacji tworzonych w ASP.Net.

Prawdopodobnie dlatego też rozwiązania ASP.Net wykorzystywane są przez wielkie korporacje, dla których kluczowe aspekty to bezpieczeństwo, skalowalność, łatwość integracji różnych środowisk.

ASP.Net MVC to odmiana technologii ASP.Net umożliwiająca programowanie wg koncepcji Model-View-Controler, rozdzielająca warstwy Danych-Prezentacji-Interakcji. Jest to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywana obecnie odmiana ASP.

Migracja do ASP.Net MVC

Obecnie jednym z najczęstszych powodów wykorzystania platformy ASP.Net jest migracja rozwiązań biznesowych na platformy web'owe.

Szereg firm różnej wielkości dysponuje narzędziami stworzonymi w ubiegłych latach. Często są to narzędzia oparte o rozwiązania desktopowe (tradycyjne aplikacje okienkowe), nieskalowalne, niedostosowane do obecnych rozwiązań mobilnych.

Technologia ASP.Net jest doskonałą platformą do migracji tego typu rozwiązań. Najważniejsze korzyści uzyskiwane w procesie migracji to:

  • mobilność rozwiązań- dostęp do zasobów także poza firmą
  • poprawa szybkości działania
  • skalowalność samej aplikacji jak i zasobów (danych)- dostęp do różnych rozwiązań w ramach platformy .Net
  • przyjazny interfejs użytkownika- oparty o znane i powszechne rozwiązania stosowane na stronach internetowych